Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Wycieczki do stadniny koni za nami!

Wycieczki do stadniny koni za nami!

  • przez

W ramach projektu 51 dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz 9 opiekunów odwiedziło w dniach 23.11.2021-25.11.2021 r., stadninę koni w Siedlcu koło Trzebnicy. Do udziału w projekcie wybrane zostały: Warsztat Terapii Zajęciowej z Trzebnicy, Zespół Szkół Specjalnych w Oławie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J.Korczaka w Środzie Śląskiej.

W trakcie pobytu w stadninie dzieci i młodzież skorzystała z przejażdżki bryczką po okolicy, jazdy na koniach i kucykach, poznała historię i rolę koni w życiu człowieka, zapoznała się ze stadniną (stajnie, ujeżdzalnie, etc.) oraz wzięła udział w karmieniu koni. Jednym z najważniejszych elementów istotnych w realizacji tego zadania, były zajęcia z zakresu hipoterapii.

Zajęcia z hipoterapii, mają na celu przywracanie zdrowia dzieci i młodzieży poprzez zmniejszenie zaburzeń równowagi, poprawę kondycji oraz stymulację rozwoju psychoruchowego przy pomocy konia i jazdy konnej. Zajęcia stanowią jeden z elementów rehabilitacji, z której mogą korzystać osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

Projekt umożliwia dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością  bezpośredni kontakt  z przyrodą i zwierzętami, z którymi nie spotykają się na co dzieci. Zajęcia  mobilizowały uczestników do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu

Dodatkowo każdy uczestnik wycieczki (dzieci i młodzież) otrzymał upominek związany z tematyką hippiczną. Uczestnikom Projektu został zapewniony transport w obie strony, a na miejscu dzieci i młodzież otrzymała ciepły posiłek składający się z dwóch dań, zwłaszcza, że pogoda nie zawsze była sprzyjająca. Wszystkie zajęcia i aktywności w ramach Projektu prowadzone były przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę trenerską i fizjoterapeutyczną.

Projekt wspiera i promuję turystykę i rekreację osób niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku. Jednocześnie Projekt ma na celu doraźną pomoc rodzinom osób z niepełnosprawnością (poprzez organizację czasu wolnego ich podopiecznym) oraz podejmowanie działań mających na celu poprawę samooceny, samodzielności i jakości funkcjonowania w społeczeństwie osoby niepełnosprawnej oraz jej pełniejszy udział w życiu społecznym i kulturalnym.

Projekt współfinansowany ze środków PFRON, będących w dyspozycji
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Skip to content