Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Spotkanie z pisarką Teresą Torańską – 02.02.2009 r.

Spotkanie z pisarką Teresą Torańską – 02.02.2009 r.

  • przez

Stowarzyszenie Dolnośląskie Forum Integracyjne zorganizowało spotkanie autorskie z Teresą Torańską, uznaną pisarką i dziennikarką. Miało ono wyjątkowy wymiar i odbędzie się w poniedziałek 02 lutego z młodzieżą, która za chwilę rozpocznie dorosłe życie, a uczy się w XIV Liceum Ogólnokształcącym, przy ul. Brucknera o godzinie 10.00.

Młodzi ludzie w ten wyjątkowy sposób mieli okazje do spotkania z Teresą Torańską, a także dzięki autorce poznać wiele z nieznanych dla nich wątków historii.

Teresa Torańska w latach 70. współpracowała z tygodnikiem „Kultura”, później także z paryską „Kulturą”. Jest autorką książki „Oni” – wywiadów z byłymi komunistycznymi decydentami i dygnitarzami o ich roli w budowaniu PRL-u. Książka stała się światowym bestsellerem. Została przetłumaczona na trzynaście języków i weszła do kanonu obowiązujących lektur na wydziałach nauk społecznych i politycznych uniwersytetów w wielu krajach. Za książkę autorka otrzymała nagrodę podziemnej Solidarności (1985r) oraz PEN Clubu (2000r). Była także autorką talk-show „Teraz Wy” w TVP 2 i cyklu programów telewizyjnych (Powtórka z PRL’u oraz Władza).

Jest pierwszą laureatką Nagrody im. Barbary Łopieńskiej (2005 r.) za najlepszy wywiad prasowy.

Od 2000r. pracuje w „Dużym Formacie”, reporterskim dodatku do „Gazety Wyborczej”, gdzie publikuje rozmowy z czołowymi postaciami polskiej sceny publicznej.

Współautorka filmów dokumentalnych, m. innymi „Dworzec gdański” (2007) i „Noc z generałem” (2004). Oba w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, „Było i już” (2002) w reżyserii Feliksa Falka oraz filmu dla BBC – „Changing the guard” (1990) w reżyserii Petera Bate o początkach demokracji w Polsce.

Skip to content